Tuesday, June 18, 2013

Niedzielna wyprawa w góry

     Korzystając z przepięknej póki co pogody (od czwartku znowu ma padać, a temperatura spadnie poniżej 20C...) postanowiliśmy wybrać się na kolejną wyprawę po okolicy. Z radością przyznaję, iż ogrom miejsc do zobaczenia przyprawia o zawrót głowy, ale raduje to moje serce gdyż czeka nas mnóstwo jednodniowych wycieczek po regionie, a tym samym sporo relacji na blogu i mnóstwo zdjęć dla Was :)

Pontarlier leży nad rzeką Doubs (wym.: Du), która nie powala co prawda swą "potęgą" jak Saona, Loara czy Rodan, ale ma swój nieodparty urok górskiego strumienia, którego źródeł postanowiliśmy poszukać osobiście. Trafiliśmy do miejscowości Mouthe położonej 942 m n.p.m. (około 30 km na południowy-zachód od Pontarlier). Rzut beretem od tej urokliwej wsi znajduje się źródło naszej rzeki, czyli la source de Doubs. Po drodze mijaliśmy ogromne jezioro Saint-Point-Lac i Lac de Remoray (zdjęcia poniżej). Aby okrążyć całe jezioro Saint-Point na rowerze musimy mieć niezłą kondycję, gdyż czeka nas pokonanie 33 km! Jezioro jest ogromne, czyste, w wielu miejscach bardzo "dzikie", a w innych profesjonalnie dostosowane do potrzeb turystów i okolicznych mieszkańców. Saint-Point-Lac jest trzecim co do wielkości największym, naturalnym jeziorem we Francji, a więc cieszę się, że mieszkamy tak blisko i mogłam na własne oczy zobaczyć jego ogrom i piękno :) Polecam jakbyście byli kiedykolwiek w okolicy!

Powracając jednak do la source du Doubs, to jest to miejsce niewątpliwie magiczne. Z potężnych, wielkich skał wypływa mały strumień, który z każdym kilometrem rośnie w siłę, aby na przykład w Besancon stać się całkiem pokaźną rzeką. Sami zresztą oceńcie na zdjęciach :)

Kocham wielkie miasta i marzy mi się mieszkanie w Lyonie czy choćby Dijon, ale w takie upalne, leniwe niedziele jak ostatnia, doceniam bliskość przyrody, świeżego powietrza, bezkresnych pustkowi, kolorowych łąk pełnych wysokich traw i dzikich kwiatów oraz zielonych, gęstych lasów iglastych. Zapraszam do obejrzenia zdjęć!

Saint-Point-Lac

Saint-Point-Lac

Saint-Point-Lac

Saint-Point-Lac
Okolice Saint-Point-Lac

Okolice la source du Doubs (w zimie jeździ się tu na nartach :)


Ścieżka do źródła rzeki Doubs

Rzeka Doubs

Wodospad u źródła rzeki Doubs

Doubs

Doubs

Doubs - źródło (rzeka płynie ze skalnej groty)

Doubs


Doubs

Wodospad trochę z innej perspektywy

Doubs

Piękna łąka i widok na wieś Mouthe

Wieś Mouthe w oddali...

Łąki, wzgórza...

W oddali "majaczący" le Mont d'Or

Chateau de Joux

Chateau de Joux

Pusta droga w drodze do domu...


10 comments:

 1. Piekne widoki! Zazdroszcze wzcieczek ja musze poczekac jeszcze trzy tygodnie na troszke wiecej wolnego czasu:(
  Pozdrawiam slonecznie
  O.

  ReplyDelete
 2. Coz za piekne okolice! Naprawde masz farta !
  Pozdrawiam Nika

  ReplyDelete
  Replies
  1. Jeżeli chodzi naturę i okolicę, to rzeczywiście mamy tu pięknie :) Do cywilizacji trochę daleko, ale i tak jest co zwiedzać ;)

   Delete
 3. Ja też zaczęłam naprawdę doceniać piękno przyrody i kontakt z nią na co dzień odkąd mieszkam we Francji :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Nie sposób nie doceniać piękna francuskiej przyrody ;)

   Delete
 4. cudne widoczki...

  byłam we Francji i właśnie takie mam wspomnienia :) <3
  pozdrawiam :)

  http://islandofflove.blogspot.com/

  ReplyDelete
  Replies
  1. We Francji jest co zwiedzać, to fakt :)

   Delete