Monday, October 8, 2012

Wspomnienia z Awinionu

    Obiecałam, że opiszę nasz krótki pobyt w Awinionie i wrzucę kilka zdjęć tego jakże uroczego prowansalskiego miasteczka, które udało nam się odwiedzić w drodze powrotnej z Barcelony. Cieszę się, że w podróż poślubną postanowiliśmy wybrać się samochodem, gdyż dzięki temu mogliśmy zatrzymać się w dowolnym miejscu i zwiedzić jeszcze coś ciekawego po drodze. 

Awinion w czasach średniowiecza był stolicą papieską, gdzie urzędowało wielu papieży i innych znamienitych dostojników kościoła katolickiego prawie do początków XVIII wieku. Do dziś w świetnym stanie zachował się Pałac Papieski i katedra Notre Dame des Doms. Warto wspomnieć, że ów Pałac jest największą budowlą gotycką w Europie (15 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni!). Tu znajdziecie informacje dotycząc Pałacu.

Oprócz Starego Miasta, wymienionego wyżej Pałacu i katedry, przechadzając się ulicami Awinionu możemy podziwiać średniowieczną architekturę, a w powietrzu czuć wręcz magiczną aurę wąskich uliczek, prowansalskich restauracji i kafejek oraz ciepły klimat południa Francji. 

Stare Miasto w Awinionie

Pałac papieski z XIV wieku

Wąskie uliczki Awinionu

Wąskie uliczki w Awinionie

Piękna kamienica, jak dla mnie bardzo "paryska"

Wszystkie francuskie dzieci dobrze znają dość infantylną piosenkę o słynnym moście z Awinionu (tu możecie posłuchać tego utworu). Również nie omieszkałam go poszukać i sfotografować. Efekt niestety dość kiepski przez jeżdżące samochody, ale zawsze coś. Most niestety nie zachował się w całości. Dziś możemy podziwiać jedynie cztery z jego przęseł, które przeżyły powodzie na przestrzeni wieków. Pozostała część mostu niestety została pochłonięta przez odmęty Rodanu.

XII-wieczny most w Awinionie zwany Pont d'Avignion lub Pont Saint-Bénézet (czyli Most św. Benedykta)

Mury obronne miasta z XII wieku

Wybierając się do Awinionu warto pamiętać, że od 1995 roku całe Stare Miasto wraz z Pałacem Papieskim, katedrą, mostem i murami obronnymi zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Miłośnicy teatru i sztuki znajdą w Awinionie również coś dla siebie. Od 1947 roku organizowany jest tu bowiem Festiwal Teatralny, który przyciąga trupy artystów z całego świata i jest jedną z najważniejszych tego typu imprez na skalę światową. Festiwal odbywa się co roku w lipcu.
A poniżej zdjęcia jeszcze dwa zdjęcia awiniońskiego Starego Miasta.

Piękny budynek teatru w Awinionie

Budynek ratusza w Awinionie


11 comments:

 1. Piękne, miasto wygląda na czyste i zadbane :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Miasto jest piękne, naprawdę :) Na pewno warte odwiedzenia!

   Delete
 2. Co roku obiecijemy sobie, ze odwiedzimy nareszcie Awinion, moze nastepnym razem:) Piekne zdjecia.

  ReplyDelete
 3. Warto na pewno :) Prowansja generalnie jest genialna

  ReplyDelete
 4. Bardzo ładne zdjęcia :)
  Pozdrawiam,
  DaisyLine

  ReplyDelete
  Replies
  1. Bardzo dziękuję za miłe słowa, pozdrawiam sedrecznie :)

   Delete
 5. Beautiful photos!!! would you like to follow each other?
  Besos, desde España, Marcela♥

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thanks :) I'm following you now, bisous

   Delete
  2. Thank you so much for your visit!!!
   Have a good week! and My G+ for you...
   Besos, Marcela♥

   Delete
 6. W Awinionie byłam rok temu w grudniu. Przyznam, ze miasto ładne, ale nie chciałabym tam mieszkać. Moim nr1 we Francji nadal jest Paryż :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Awinion jest większym miastem niż np. Chalon sur Saone, w którym obecnie mieszkamy, ale podobnie jak Ty nie widzę tam siebie na stałe. Paryż jest super, jak dla mnie na weekend lub kilka dni na zwiedzanie itd. Moim nr 1 we Francji jest Lyon - tak totalnie subiektywnie :) Pozdrawiam serdecznie :)

   Delete